
Foto: Lična arhiva
UNICEF u Srbiji,donirao je automobil Razvojnom savetovalištu niškog Doma zdravlja. Vozilo je namenjeno za kućne posete porodicama dece sa teškoćama i smetnjama u razvoju, i pružanju sistemske podrške kako takvim pacijentima, tako i onima koji o njima brinu.

Foto: Lična arhiva
Saradnja UNICEF-a sa Ministarstvom zdravlja na unapredjenju zdravlja dece sa teškoćama u razvoju u ranom detinjstvu,traje već decenijama. Vozilo koje je donirao UNICEF,unaprediće podršku deci sa teškoćama i smetnjama u razvoju i njihovim porodicama,koja se obavlja u kućnim uslovima.

Foto: Lična arhiva
Ovo vozilo nam sada omogućava da porodicama odemo u dom, jer je to najbolja moguća podrška koja može da se pruži. Ideja je da, pošto dete najbolje uči u prirodnom okruženju sa njemu poznatim osobama i prirodnim materijalima koji ga okružuju i to što se nalazi na licu mesta, da to sve iskoristimo i osnažimo roditelje pre svega, a onda i celu porodicu da podstiču razvoj njihove dece. Ovakav način rada najviše znači porodicama zato što su osnovni postulati ovog modela da svaka porodica podstiče razvoj svog deteta i na taj način izlazimo iz onog tradicionalnog tretmanskog modela u kome se podrazumevalo da je terapeut taj koji radi sa detetom , iza zatvorenih vrata. Rana intervencija se sada prenosi u porodični dom, sa ljudima koji najviše provode s njim i koji najbolje poznaju svoje dete., objašnjava Jelena Petković, psiholog u Razvojnom savetovalištu Doma zdravlja u Nišu.

Foto: Lična arhiva
Inače Dom zdravlja od 2018 godine radi po modelu porodično orijentisanih ranih intervencija, a cela priča je počela 2014 godine kroz zajednički projekat Doma zdravlja I UNICEF-a “Jačanje kapaciteta pedijatrijske službe”.
Podaci govore da neku vrstu poteškoća u razvoju u Srbiji ima oko 60.000 dece,trećina od tog broja pripada Nišavskom okrugu,dok ih je u samom Nišu oko pet i po hiljada.
Autor: Milena Vidojković