„SPORT ZA SVE“ I ZA DECU SA TEŠKOĆAMA U RAZVOJU IZ NIŠA

Autor Uklonimo barijere
uklonimo barijere

Foto:Lična arhiva

Drugu godinu za redom deca sa poremećajem iz spektra autizma i drugim smetnjama u razvoju iz Niša su učestvovala na najvećoj sportskoj manifestaciji „Sport za sve“ koja se održava u Beogradu i ima za cilj upoznavanje sa sportovima u kojima mogu da učestvuju deca sa različitim oblicima invaliditeta.
Grupu dece i roditelja predvodio je prof.dr Bojan Jorgić sa Fakulteta sporta i fiziččkog vaspitanja.
Kao i ranijih godina studenti master akademskih studija pomagali su kao volonteri deci iz različitih Udruženja iz Srbije pri savladavanju prepreka i isprobavanju različitih sportova.

uklonimo barijere

Foto: Lična arhiva od

Niš se trudi da, bez obzira na razne prepreke, pre svega finansijske prirode, uvek bude prisutan na ovoj manifestaciji, pa je tako bilo i ovoga puta.
Zahvaljujući ljudima dobre volje uspeli smo da sakupimo novac za kombi prevoz i desetoro dece sa spektrom autizma, zajedno sa njihovim roditeljima, i jedan slepi dečak su i ovoga puta učestvovali na manifestaciji „Sport za sve“ . Manifestacija je protekla odlično, deca su imala priliku da učestvuju u raznim sportovima, da se okušaju u poligonima i da pokažu da i oni mogu da urade raznovrsne motoričke zadatke.

uklonimo barijere

Foto: Lična arhiva

Učestvovala su deca iz raznih Specijalnih škola i ustanova koje brinu o njima iz Beograda, Niša, Mladenovca, Vojvodine i nekih mesta koja gravitiraju Beogradu. Mi smo jedini, dalje od Beograda, koji smo uspeli da se i u drugoj godini pojavimo na manifestaciji „Sport za sve“, kaže Prof dr Bojan Jorgić sa Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja u Nišu.

uklonimo barijere

Foto: Lična arhiva

Ova sportska manifestacija je napravljena kako bi pružila mogućnost deci sa najrazličitijim oblicima invaliditeta da se od najranijeg uzrasta upoznaju sa različitim oblicima sporta i da se stvori osnova i motivacija da se i ubuduće bave sportom.
Oni su mogli da probaju košarku u koliicima, sedeću odbojku, golbal, boću, pikado, zatim neke nove sportove kao što je frizbi. Ovde nema pobednika, već svako dete dobije medalju kojom zapravo pokazuju svetu da i oni mogu da učestvuju u sportskim aktivnostima i da u skladu sa svojim mogućnostima iskažu sebe, a da kasnije neko od njih možda i postane šampion i osvoji prave medalje u određenim sportovima, objašnjava cilj ove manifestacije profesor Jorgić
On naglašava da osobe sa invaliditetom sport percipiraju prvenstveno kao mogućnost druženja i rekreacije. Neki od njih imaju motivaciju, druge bukvalno treba naterati da izađu iz kuće i upuste se u avanturu, koja se zove sport. A benefit za njih je ogroman – u zdravstvenom, socijalnom, pa ako hoćemo i profesionalnom smislu.
Profesor Bojan Jorgić je zajedno sa svojim kolegama uspeo u jednom velikom i značajnom projektu, jakog inkluzivnog karaktera. Najvažnije je da ima volju, želju i entuzijazam da u ovoj oblasti postigne nešto, što je do sada malo ko u našoj zemlji uspeo. U oblasti sporta za osobe sa invaliditetom, razume se.
Kada bi svi u društvu učinili makar jedan korak u drugim oblastima, važnim za osobe sa invaliditetom, onda bismo manje govorili o barijerama i teškoćama koje im zagorčavaju život.

Autor: Milena Vidojković

Povezane objave