Poslednjih godina mnogo se govori o diskriminaciji svake vrste, posebno o diskriminaciji osoba sa invaliditetom. Iz prostog razloga što je ovaj vid diskriminacije godinama unazad na marginama društvenih zbivanja.
Da bi osobe sa invaliditetom prava uživale u punom obimu i na pravi način, neophodna je adekvatna informisanost ljudi o načinu i uslovima njihovog ostvarivanja. Za to se postarao doktor pravnih nauka za kriviičnopravnu naučnu oblast Filip Mirić, i sam osoba sa invaliditetom, čija je knjiga “Krivičnopravna zaštita osoba sa invaliditetom u Republici Srbiji” nedavno izašla iz štampe. On je osobe sa invaliditetom u svojoj knjizi sagledao kao žrtve, ali i kao izvršioce krivičnih dela, što je pravi kuriozitet u srpskoj kriminalističkojh literaturi i predstavlja veliki doprinos razvoju kriminološke misli.
Ovom knjigom želeo sam da stvorim jedan omaž osobama sa invaliditetom i da pokažem da krivičnopravna zaštita, pored one građanskopravne, predstavlja jednako važan aspekt pravne zaštite osoba sa invaliditetom. U našoj kriminološkoj literature do sada je nedostajala građa ovakvog tipa, gde bi se na jedan sistematizovan način prikazali mehanizmi krivičnopravne zaštite počevši od Ustava Republike Srbije koji u članu 21 zabranjuje diskriminaciju po bilo kom osnovu, pa i po osnovu invaliditeta, preko uporednog prikaza krivičnopravne zaštite u zemljama bivše Jugoslavije, pa sve do određenih međunarodnih dokumenata koji takođe garantuju zaštitu od diskriminacije. U knjizi se nisam bavio samo krivičnopravnom zaštitom od diskriminacije već i od drugih viktimizirajućih ponašanja, kao što su krivična dela protiv polne slobode, različiti oblici nasilja fizičkog i ekonomskog, kao i seksualnog – pa do nasilja koje je, na žalost, prisutno i sve vidljivije, a to je nasilje kojem su izložene osobe sa invaliditetom u rezidencijalnim uslovima. Poseban segment knjige posvećen je i samoj zaštiti žrtava, kaže Filip Mirić, autor knjige.
Filip MIrić je na Pravnom fakultetu u Nišu sa odličnim uspehom odbranio doktorsku disertaciju i stekao zvanje doktora pravnih nauka za krivično pravnu naučnu oblast. Bio je najbolji student na Pravnom fakultetu u akademskoj 2010/2011 godini. Dobitnik je nagrade Viktimološkog društva Srbije, objavio je preko 100 naučnih članaka u naučnim i stručnim časopisima iz oblasti krivičnog prava, kriminologije, penologije, viktimologije, zaštite prava osoba sa invaliditetom i krivično pravne zaštite spomenika kulture.
Zalaže se za ostvarivanje principa samostalnog života osoba sa invaliditetom – da samostalno donose odluke o svim pitanjima od značaja za njihov život i rad.
Autor: Milena Vidojković