IZVEŠTAVANJE O MALOLETNIM UČINIOCIMA KRIVIČNIH DELA SA INVALIDITETOM U KRALJEVINI SHS – SLUČAJ MALOG “GRBAVKA”

Autor Uklonimo barijere
uklonimo barijere

Foto:Pixabay

Izveštavanje o maloletničkoj delinkvenciji predstavlja poseban izazov za svakog novinara. Ne samo zbog obaveze zaštite prava maloletnika,  njegove pretpostavke nevinosti i ostalih prava tokom trajanja krivičnog postupka, već i zbog osnovne novinarske obaveze – objektivnog, pravovremenog i istinitog izveštavanja. I upravo objektivnost izveštavanja može biti prekršena izveštavanjem o maloletničkoj delinkvenciji. Savremeno novinarstvo često ostaje “razapeto” između dve krajnosti – opravdavanja maloletničke delinkvencije i senzacionalističke preuranjene osude maloletnika. U ovom drugom slučaju često se stiče utisak da su novinari u brži u društvenoj osudi maloletnika sa delinkventnim ponašanjem i od samih sudova. Obe krajnosti su jednako štetne po društvo, a istina je, po pravilu, negde na sredini.

Ovakvo izveštavanje nije nikakav ekskluzivitet modernog novinarstva. Slični primeri se mogu naći i u brojnim tekstovima objavljenim u prošlosti. Ilustracije radi, bez namere generalizacije po bilo kom osnovu, prikazaćemo deo teksta objavljenog u dnevnom listu “Politika” 1925. godine.

„Zločin maloga grbavka – kako se mali grbavi dečak osvetio jednome koji mu se podsmevao“, (Politika, Beograd, 18. novembar 1925. godine, broj 6311) – i pored nanošenja teških telesnih povreda svome drugu zbog ruganja, novinar ipak subjektivno iskazuje simpatije prema izvršiocu zbog njegovog invaliditeta. U članku je detaljno opisano Nikolino teško detinjstvo: „Niko nije hteo da se igra sa njim. Rugala su mu se sva deca i ismevala ga. Mada je u gimnaziji bio odličan đak, majka ga je ispisala „u uverenju da od njega ne može ništa da bude“. (Kostić, Dimovski, Mirić, 2015: 59-60)

Iz citiranog teksta može se zaključiti da novinar želi da na neki način opravda izvršeno krivično delo od strane maloletnika, smatrajući da je ono rezultat ruganja i podsmevanja vršnjaka. Sa druge strane označavanje maloletnika “grbavkom” doprinosi njegovoj viktimizaciji, tako da kroz novinarski tekst, uočavamo i pokušaj zamene uloga između žrtve i učinioca krivičnog dela. Ovakvo postupanje ne doprinosi suzbijanju maloletničke delinkvencije, u čemu mediji imaju značajnu ulogu. Ovaj i slični primeri negativne novinarske prakse, predstavljaju veliku opomenu i jasan pokazatelj važnosti pravilnog i objektivnog izveštavanja o kriminalitetu.

 Izvori:

Kostić M., Dimovski D, Mirić F. (2015) MaloletničkadelinkvencijakrozprizmunovinskihizveštajaudnevnomlistuPolitika” 1904-1941., Niš: Centar za publikacije Pravnog fakulteta Univerziteta u Nišu.

„Zločin maloga grbavka – kako se mali grbavi dečak  XE “dečak”   osvetio jednome koji mu se podsmevao“, (Politika  XE “Politika”  , Beograd  XE “Beograd”  , 18. novembar 1925. godine, broj 6311).

 

Autor: Dr Filip Mirić

Povezane objave