“Inkluzivnost na Dan” prvi korak do Inkluzivnog kluba”

Autor Uklonimo barijere
Uklonimo barijere

Foto: Lična arhiva

 

Dana 21.9.2024.godine,u niškom parku Čair održana je kreativna radionica “Inkluzivnost na Dan”. Organizatori ovog događaja su neformalna grupa InkluzivNI u saradnji sa Organizacijom Dan. Učesnici su bile osobe sa autizmom i drugim razvojnim poteškoćama,uglavnom mlađeg uzrasta. Pored ostalih aktivnosti, oni su pokazali svoje umeće u slikanju, crtanju i vajanju. Cilj ovog okupljanja je promovisanje otvaranja prvog Inkluzivnog kluba u Nišu. Klub bi mogao biti mesto gde bi oni provodili svoje vreme na kvalitetan način, učeći jedni od drugih kroz osmišljen program.

Uklonimo Barijere

Foto: Lična arhiva

-Naša ideja je da napravimo repliku Inkluzivnog kluba na otvorenom, gde bi svi mladi mogli da se druže bez ikakvih razlika, kaže studentkinja Filozofskog fakulteta Lana Stanisavljević, članica neformalne grupe InkluzivNi. Članovi iz udruženja DAN i ostalih gradskih udruženja osoba sa autizmom idrugim razvojnim smetnjama mogli su da se međusobno upoznaju, provedu zanimljivo vreme sa zainteresovanim građanima i zajedno urade nešto kreativno kroz ove umetničke radionice ističe Sanja Stevanović,mlada volonterka iz grupe InkluzivNi. Zajedno sa kolegama Majom, Ksenijom i Stevanom su dali svoj doprinos u osnaživanju inkluzije kroz ohrabrujuće poruke tolerancije, podrške i razumevanja na ovoj radionici.

Ovo veliko inkluzivno druženje je prvi korak ka realizaciji otvaranja prvog Inkluzivnog kluba u Nišu, najavila je predsednica Organizacije DAN Jelena Petković. Koncept rada ovog kluba, osim druženja biće i savlađivanje životnih, radnih i socijalnih veština.Volonteri će im u tome pomoći.Najranjiviji su oni iz grupe 18+. Kada izađu iz sistema obrazovanja, prepušteni su sami sebi i svojim porodicama.

Uklonimo barijere

Foto: Lična arhiva

Organizacija Dan je nastala sa ciljem pomoći porodicama, deci, mladima, odraslima sa smetnjama u razvoju, autizmu i ostalim vrstama invaliditetom radi osamostaljivanja.

-Mi se zalažemo za stanovanje uz podršku kao najhumanijim vidom osamostaljivanja osoba sa autizmom i drugim razvojnim smetnjama i invaliditetom. To je korak ka deinstitualizaciji. Oni ostaju aktivni u lokalnoj zajednici, odlaze u radne centre i zaštitne radionice da rade i tako budu korisni članovi društva. Državu će to manje koštati, nego da budu smešteni u odgovarajuće institucije, kad im roditelji onemoćaju ili fizički nestanu, smatra Jelena.

Na kraju ove inkluzivne radionice priređena je izložba nastalih umetničkih dela kao svedočanstvo rušenja barijera kroz umetnost. Ovaj događaj se realizuje u okviru konkursa “Šta nam teško” koji se sprovodi u okviru projekta “Nacionalni program volontiranja – Mladi su zakon 2024”,uz podršku Ministarstva turizma i omladine Republike Srbije.

Autor: Milica Živković

Povezane objave